Translate

Система уроків


Тема:    Додатні і від’ємні числа. Число 0.

Мета:    Розширити поняття числа;  формувати основні поняття додатних і від’ємних чисел
вміння читати і записувати вказані вище числа; систематизувати уявлення учнів про напрями на координатній прямій – «праворуч або ліворуч, угору або вниз»;
сприяти  розвитку  вміння виявляти закономірності, узагальнення, розвивати  навики  логічного мислення; уваги
;
Виховувати старанність, працьовитість, самостійність.

Тип уроку:
    Урок засвоєння нових знань.
Метод: комбінований.
Обладнання: комп’ютер.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         Мати уявлення про додатні та відємні числа;
-         Записувати і читати відємні числа;
-         Мати уявлення про напрями на координатній прямій – «праворуч або ліворуч, угору або вниз».


                                                                                 Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II.
Актуалізація опорних знань.
Сходинки до чисел.
1)     Виконати дії: 56+79; 891-95; 15∙6; 25:4.
Запитання вчителя.
Які числа використовувались при виконанні дій? Результатом якої дії є число, відмінне від натурального?
2)     58-79;  - .
Чи необхідно нам розширити множини чисел, які ми знаємо?
III.  Мотивація навчання.
З плином часу люди, використовуючи натуральні числа, переконувались в тому, що відомих їм чисел недостатньо для характеристики температури повітря, висоти місцевості , рівня води в річці, положення міст на суші, кораблів на морі та зірок на небосхилі. Тому виникає потреба у нових числах, якими і стали числа із знаками.
ІV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
1.      Практична робота.
Робота з підручником,   ст. 157, 158. П.21. (Н.А. Тарасенкова, І.М. Богатирьова 6 клас).
Визначити температуру повітря за мал. 79, 84.
Запитання вчителя.
Як ми записуємо температуру повітря нижче нуля?
2.      Творче завдання.
Навести приклади задач, які приводять до поняття додатні та відємні числа.
( задача про прибуток та борг, задача про гору та морську западину).
3.      Запис та читання відємних чисел. Робота учнів з підручником. (ст.158).
4.      Серед вказаних чисел -3,5; ; 56; 0; 87; -0,7; 6,8; -7; 1; 12; -5,9 назвати: додатні, відємні, недодатні, невідємні.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Усно:   №№  920,   922,   932.
2. Напівсамостійна робота. №929.
3. Робота в парах. №№934, 935,937.
№934. -4, -5, -6, -8, -10, -6, -6.
№935. АВ=17(кл), 1)ліворуч на 7 кл., 2)праворуч від В на 10 кл.
№937.  АВ=10 (кл).
VІ. Історичні відомості.
Перша згадка про від’ємні числа з’явилася  в Китаї в 1 ст. до н.е. в  зв’язку з розв’язуванням  рівнянь. Оскільки у ті часи знаків «плюс» і «мінус» ще не було, то від’ємні числа, на відміну від додатних, зображували іншим кольором. Додатними числами позначали майно, наявні гроші, прибуток. Їм  раділи і зображували їх червоним кольором (китайці  їх назвали «чен»),від’ємними числами позначали борг, збиток і зображали їх чорним кольором (їх називали «фу»).
У Європі вперше про від’ємні  числа  згадує італійський математик Леонардо Пізанський (Фібоначчі, ХІІ-ХІІІ ст..). Він називає їх «числами, меншими ніж ніщо»(меншими від 0),і пише «Нуль  міститься між істинними і абсурдними числами».
VIІ.  Підсумок уроку.
Конкурс «Найкращий коментатор»      
 Поясніть зміст таких тверджень:
а) Висота піка Перемоги дорівнює 7439 м.
б) Позначка найглибшого місця Тихого океану       –11022 м.
в) Найнижча температура повітря, зареєстрована на земній кулі, становила   –89,2  С.    
        4.   Найвища температура повітря, зареєстрована на земній кулі, становила   57,8 
.
        5.   Штурвал корабля повернули на 20 
 у напрямі проти годинникової стрілки і позначили  кут
              повороту + 20 . Яким чином слід позначити кут повороту штурвалу на 15  у напрямі за  годинниковою стрілкою?

          
Учням виставляються оцінки за роботу на уроці.

VIІ. Домашнє завдання.
 п.21. №№  930,  933,  936. Додаткове завдання: придумати застосування додатних та від’ємних чисел. З якими словами в українській мові асоціюються дані числа?
Додаткове завдання. Обчислити: (1,5+ ):18 + .






















Тема. Координатна пряма.
Мета: сформувати уявлення про зміст поняття координатна пряма, координата точки і навчити учнів зображати додатні та відємні числа на координатній прямій, розширити поняття про число;
сприяти розвитку уваги учнів;
            виховувати інтерес до розвитку математики, культуру рисунку.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         Мати уявлення про координатну пряму,
-         Позначати точки за їх координатами на координатній прямій і визначати координати точок;
-         Розвязувати вправи, які вимагають свідомого розуміння поняття координата точки.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
1) Фізична розминка.
Учні присідають, якщо мова йде про від’ємне число і піднімаються вгору – якщо про додатне.
1.     Турфанська котловина - тектонічна западина між відрогами Східного Тянь-Шаню, найглибша (до –155 м) в Центральній Азії (Китай).
2.     Гора Джомолунгма (Гімалаї), 8848 м.
3.     Говерла - вершина в гірському масиві Чорногора, найбільша вершина Українських Карпат. Вис. 2061 м. 
4.     Тонга - глибоководний жолоб в південно-східній частині Тихого океану.  Макс. глибина 10 800 м.
5.     Галлхепігген - гора в центральній частині Південної Норвегії, в Скандинавських горах. Вершина Північної Європи, вис. 2469 м.
6.     Алеутський жолоб - в північній частині Тихого океану. Макс. глибина 7855 м. В напрямку до закінчень жолоба глибини поступово зменшуються.
2)Математичний диктант.
Записані числа: -13; 6; -; -0,3; 20; 14; -9; ; -1,2; -3.
Серед вказаних чисел запишіть: 1) додатні натуральні; 2) від’ємні дробові; 3) недодатні; 4) від’ємні дробові; 5) невід’ємні.
3)    Навести прикладів про додатні та відємні числа.

7.     II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи

1.     Надвірний термометр показує -7 °С, а кімнатний +15°С. На скільки
градусів відрізняється температура в кімнаті і надворі?
2.     Знайдіть координати точок, зображених на рисунку:
Де знаходяться точки Е, А, В, С, Dпо відношенню до 0? Якими чис­лами є координати точок О, Е, А, В, С?
III. Формування знань
1.     Мотивація навчальної діяльності
Ви знаходитесь біля школи. Стоїть завдання: «Подолати на автомобілі відстань до 8 км. В якому селі ви зупинитесь?
( Вислуховую думки учнів ).
2. Формування знань ( Пояснення вчителя ).



Координатна пряма
Координатна пряма — це пряма ОХ, на якій задано
1) початок координат О(0),
2) одиничний відрізок ОЕ = 1,
3) додатний напрямок ()
Приклад
А(-2), бо міститься на 2 відрізка вліво від 0
В(4), бо міститься на 4 відрізки вправо від 0
@Важливо на третьому уроці відпрацювати такий момент побудова числа на координатній прямій (чи вираження координати даної точки) складається з двох етапів
1)    знак числа задає напрямок руху від т. О
(додатне) + → (вправо), (від'ємне) - ← (вліво)
2) відстань числа від т. Озадається тим числом, що стоїть вліво від будь-якого знака, і в будь-якому разі т. О— початок координат, тоб­то точка, з якої починається робота з координатною прямою.

IV. Застосування знань. Застосування вмінь.
1)    Усні вправи.
Ст. 166, №№944 – 947.
          2) Напівсамостійна робота.
1. Побудова точок на координатній прямій №948.
2.Визначення координат точок на координатній прямій.
№№955, 957, 958
Задача.Визначте, додатними чи від'ємними є числа 0, a, b, c, d, зображені на рисунку
3.Вправи на повторення (робота в парах)
Задача. Зобразіть на координатній прямій точки, що відповідають результатам дій:
а) 3,6 – 2, б) 5 : , в) 16: 4, г) 2 + 0,5, д) 0 · 8, е) 11 · 5.
4. Робота в групах.
№№975,  976.
№975. -9, 3.
№976. 4,6; -1.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
-         Яку пряму називають координатною прямою?
-         Яке число називають координатою точки?
-         Як зазвичай записують точку з її координатою?
-         Координата якої точки дорівнює 0?
-         Де лежить на координатній прямій точка А(-2), В(+3), С(2,5), D(-0,5)?

VI. Домашнє завдання
П.22, №№949, 953,966, 974.
Задача на повторення №982.















Тема.Модуль числа.
Мета:сформувати поняття модуля числа, умінь оперувати модулем числа у ході розвязування вправ; розширити поняття про число;
розвивати мислення, увагу; формувати вміння логічно мислити;
виховувати відповідальність, віру у власні сили.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         формулювати означення модуля числа,
-         обчислювати модулі чисел,
-         розвязувати прості рівняння з модулем,
-         застосовувати поняття модуля до розвязування прикладів.
Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Вчитель збирає зошити для перевірки, перед цим, відповідаючи на запитання учнів.
2. Конкурс 2-х команд. Позначити точки на координатній прямій. Для першої команди одиничний відрізок 3 клітинки, для другої – 4 клітинки.
А(-1), В(2), С(), Д(-1), Е(1,5);      А(1), В(-2), С(), Д(-1), Е(-1,5); 
II. Формування знань
1.Мотивація навчальної діяльності.
Опитую значення відстані на місцевості. Яким числом зображається відстань? Чи має значення в якому напрямку знаходиться місцевість (ліворуч чи праворуч)? Так само можна сказати і про числа, зображені на координатній прямій. Слово відстань замінює математичний термін «модуль».
2.     Пояснення вчителя.
Виконання наступних кроків.
1.     Позначте на координатній прямій точки А(3), В(-3). Яка відстань від числа 0 до точок, що зображають дані числа?
2.     Запишіть |3|, |-3|.
3.     Що є модулем додатного числа?відємного?
4.     Що є модулем числа 0?
5.     Числа а і –а називають протилежними.
6.     Запис модуля,
|a|=
IIІ.Закріплення знань.
1.     Усно. №984, 985.
2.     Самостійно. Обчислити |5|, |-9|, |-8,7|, |6|, |-7,4|
3.Фізкультхвилинка.
Якщо рівність правильна, то перші варіанти встають, а якщо ні – то другі.
|4|=-4; |-6,5|=6,5; |0|=0, |-3|=-3; |-5|=5, |-7|=-7.
4.Колективно. Розв’язування рівнянь.
№1000. 1)р=-9; 2)р=20; 3)р=-0,4; 4)р=0.
№1011. 1)х=15 або х=-15. 2)х=100 або х=-100. 3)х=4,5 або х=-4,5. 4)х=7,2 або х=-7,2. 6)х=0.
5.     Індивідуально. Розвязування прикладів.
№1014.
1)|15|+|38|=53 (-53).   2)|-16|+|11|=27. 3)|43|+|-28|=71. 4)|-101|+|-6|=107.

IV. Підсумок уроку.
Розшифрувати слово.
|-45|-|-20|   15 - у
|34|+|0|    34 - с
|-0,5|+|0,5|   1 - п
|7|-|-5|   2 – і
|-67|+|-13|  80 – х.
V. Домашнє завдання. П.23. №№999, 1001, 1006, 1012. повторення №1042, усно.











   Тема. Цілі числа. Раціональні числа.  
Мета: сформувати в учнів знання про цілі й раціональні числа, вміння застосовувати знання до розв'язування вправ;
розвивати пам'ять, активність;сприяти розвитку пізнавального інтересу учнів; формувати вміння аналізувати інформацію;
           виховувати позитивне ставлення до математики.
     Обладнання: таблиці, картки.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         класифікувати числа, називати їх властивості,
-         застосовувати знання про множини чисел до розвязування вправ.
ХІД УРОКУ
I.                  Організаційний момент.
II.               Перевірка домашнього завдання.
Математичний диктант.
1.     До числа 15 (-25) протилежним є число
2.     Модуль числа -67 (75)…
3.      Які цілі числа розміщені на координатній прямій між числами:
-8 і -5; ( -3 і 0);
4.     Розв’язком рівняння –х=25 (-х=-9) є число …
5.     Розв’язком рівняння|x|=4 (|x|=5) є число …
6.     Серед чисел 5; -6,7; 0; -; 18,6; 11,7 недодатніми (невідємними) є …
III.           Актуалізація опорних знань учнів.
Задача на логіку.
Розділи порівну 5 пряників між шістьома хлопчиками, не розрізаючи жодного пряника на 6 рівних частин.
Вправи на натуральні числа.
Скільки всього двоцифрових чисел (трицифрових чисел)?
IV.           Мотивація навчальної діяльності.
Фізкультхвилинка.
Поділ учнів на групи: хлопці і дівчата; іменинники зими, осені, літа, весни; блондини і брюнети, відвідують гуртки, не відвідують гуртки. При цьому учні перебігають з місця на місце.
Ви помітили, що кожен раз вас обєднували в групи нові властивості. Аналогічно обєднують в групи числа.  Такі групи називають множинами. Ви вже знайомі з множиною натуральних чисел. Які числа вам відомі, відмінні від натуральних?
V.               Вивчення нового матеріалу.
1.     Робота в парах.
Учні задають один одному арифметичні дії  над натуральними числами так, щоб одержати в результаті натуральні числа.
Вчитель: 35:6;  15:2;  2:5.
В результаті виконання якої дії одержуємо дробові числа?
Який результат одержимо, розглянувши відємні числа?
2.     Пояснення вчителя.
Натуральні числа, протилежні до них, і число нуль називають цілими числамиZ. Цілі числа і дроби об’єднуються в множину раціональних чиселQ.
Щоб учні зрозуміли матеріал, слід зобразити круги Ейлера, розглянувши аналогію з жителями с.Переспи, Сокальського району, Львівської області.

http://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/matematyka/konspekt_mat_132.jpg
IV. Закріплення нових знань
     
1.Гра «Відгадай яке число»
 Усі учні отримують картки   з написами «натуральні числа», «цілі числа», «раціональні числа»
-4; 6; -5,6; 8,3; -;   0; 14.
2. Усні вправи.
Ст. 183, №№1045 – 1047.
3.Напівсамостійна робота.
№1049. 1) натуральні: 9; 1143.  2) Цілі числа: 9;-8;0;-475;1143;-96.  3)додатні числа:9; 7,8; 1143. 4) цілі від’ємні числа: -8; -475; -96.  5) недодатні раціональні числа: -8; 0; -4,6; -475; -2 ; -5,45; -96.
4.Колективне розв’язування.
№№1062, 1063.
Тестові завдання
   1. В якому запису всі числа є цілими?
а) -50; -100; 0.                         б) 40; http://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/matematyka/konspekt_mat_138.jpg; 20.
в) -40; -9; http://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/matematyka/konspekt_mat_139.jpg.                            г) 0; -1; http://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/matematyka/konspekt_mat_140.jpg.
     2. Указати цілі числа, розміщені на координатній прямій між числами -3 і 2,1.
а) -3; -2; -1; 0; 1; 2.                  б) -2; -1; 0; 1.
в) -2; -1; 0; 1; 2.                       г) -2; -1; 1; 2.
     3. Скільки цілих чисел міститься між числами -3,4 і 1,2?
а) 5.                                          б) 6.
в) 4.                                          г) 7.
     4. Які з наведених тверджень є правильними?
A. Кожне натуральне число є цілим.
Б. Кожне раціональне число є цілим.
B. Раціональні числа — це всі натуральні числа і числа, їм протилежні.
Г. Якщо раціональне число не ціле, то воно дробове.
VI. Підсумок уроку.
Узагальнюючи результати математичного диктанту та тестів вчитель виставляє оцінки.
Запитання
1. Які числа називають цілими?
2. Які числа називають раціональними?
3. Навести приклади цілих чисел, раціональних чисел.
VII. Домашнє завдання.
П.24, №№ 1050, 1061,1068. Завдання на повторення №1582 (1).









Тема. Модуль числа.  
Мета: продовжити формувати знання учнів про модуль числа, навички застосування поняття модуля до розвязування рівнянь, прикладів на дії;розвивати мислення, увагу, звязок з мистецтвом;
           виховувати позитивне ставлення до математики, вміння радіти успіхам товаришів
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
     Обладнання: таблиці, картини, проектор.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         розвязувати рівняння з модулем,
-         розвязувати приклади на всі дії, які містять числа під знаком модуля,
-         розкривати значення модуля.
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні консультанти перевіряють наявність домашньої роботи, виясняєм незрозумілі моменти.
ІІІ. Мотивація уроку.
Сьогодні ми з вами проведемо незвичний урок математики. З однієї сторони ми будемо пізнавати математичні знання, а з іншої ознайомимось з художніми картинами Кобзаря українського народу – Т.Г. Шевченка. І крім того, придбаємо ці картини. А купити їх зможе той, хто вирішить математичні завдання.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
Учні поділені на дві команди, працюють у формі естафети.
|-3,5|-|2,6|;          |5,1|+|-9,9|;
||+|;          |-|-|-|;
|-2,1|∙|-3,7|;          |-9,6|:|32|;
|-|:|-1|.             ||∙|-|.
V.               Формування вмінь і навичок.
Учням пропонуються наступні лоти.
1.     (|-11|-|-12|:3):|(21:|-7|+||∙1,6)|;
2.     |-25|:|-5|+|-|∙|;
3.     |x|-32=79;
4.     ||x|-5|=0;
5.     ||x-3|+2|-1=5.
VI.           Художньо-мистецька галерея.
1.     Катерина.Час сторення: 1842 Розміри: 93 ? 72,3 Техніка: олія. Картина зберігається в Національному музеї Тараса Шевченка
Циганка-ворожка1841. [Петербург]. Бристольский папір, акварель. 26,5 ? 20,7 см Національний музей Тараса Шевченка, № г-824.
2.     Костел св. Олександра у Києві 1846. Папір, акварель. 25,5 х 34,6
VII.        Підсумок уроку..
Вчитель підраховує бали за вказані лоти і виставляє оцінки.
Усно
Знайдіть модулі кожного з чисел:
81; 1,3; -5,2; ;; ; -52; 0. 

VIII.    Домашнє завдання.
1.     Обчисліть.
2.     а) 2,5 · |-12| - 5, б) |-8| · |-4| - |-56| : 7, в) 8 + 5 · |-0,7|, г) 13 – 14 · .
3.     Задача 3. Розв’яжіть рівняння а) –у = -8,75, б) -р = .
Чи існують такі значення х, для яких:
4.     а) х <| х |;б) х >| х |;в) х = | х |?
5.     На повторення №1072.





















Тема. Порівняння раціональних чисел.
Мета: на основі спостережень і попереднього досвіду учнів вивести правило порівняння будь-яких двох раціональних чисел та виробити вміння використовувати його для порівняння раціональних чисел і розв'язування вправ, що передбачають порівняння раціональних чисел;
розвивати вміння працювати з текстом підручника, висувати припущення, працювати за алгоритмом;
           виховувати старанність, наполегливість.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: проектор, роздатковий матеріал.
Очікувані результати. Учні повинні:
-формулювати правила порівняння раціональних чисел;
-застосовувати правила порівняння раціональних чисел;
-порівнювати раціональні числа за допомогою координатної прямої;
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
За допомогою проектора вказуються розвязки домашніх завдань, учні звіряють.
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1.     Назвіть числа, протилежні до чисел: 15; -3; -38; 0; a; c+d.
2.     Знайдіть модулі чисел: 13; -8; -615; 0; а, якщо а — додатне, b, якщо b
від'ємне.
3.     Розв'яжіть рівняння: |х| = 3; |t| = 0,4; |у| = ; |u| = 0.
4.     Поставте замість * знак «>» або «<», щоб запис був правильним:
35* 0,35; 35,1* 35,01; *; 2,7*2.

III. Застосування знань
1.     Порівняння чисел за допомогою координатної прямої
Приклад. Порівняйте числа a, b, c, d, зображені на рисунку (запишіть у порядку зростання).
Розв'язання. b<c<a<d, оскільки зліва направо числа йдуть саме в такому порядку.
2.     Правило порівняння раціональних чисел
Звернемось до координатної прямої.
Ми бачимо, що всі додатні числа лежать справа від 0, а всі від'ємні числа зліва від 0, отже:
1)    додатне число більше за 0; від'ємне число менше за 0;
2)    будь-яке додатне число більше за будь-яке від'ємне число.
Наприклад, 3 > 0; -3 < 0; -3 < 3; 3 > -3.
Якщо ж обидва числа і b) від'ємні (див. рис), то
ліворуч буде те число, яке далі за інше від 0, а отже:
3)з двох від'ємних чисел більшим є те, в якого модуль менший.
Наприклад, -3,7> -7,3, оскільки|-3,7|=3,7;3,7<7,3, оскільки|-7,3| =7,3.
3.     Висновок. Раціональні числа можна порівнювати як за допомогою координатної прямої, так і за допомогою правил порівняння. У першому випадку: більше те число, яке лежить праворуч.
У другому випадку:
а) додатне > від'ємного; б) додатне > 0; в) від'ємне < 0; г) з двох від'ємних більшим є те, в якого модуль менший.

IV. Засвоєння вмінь
1.Усні вправи №№1074-1076.
2.Математична естафета
Поставте замість * знак «>» або «<», щоб утворилась правильна нерівність:
а) 8,9 * 9,2;                 8,7*-5,2
б) -240 * 3,2; в) 4,5 * -800;
г) -5,5 * -7,2;д) -96,9 * -90,3;
є) -100 * 0; ж) -1000 * 0;
з)*; з)*.
3. Фізкульт хвилинка. (учні присідають)
Розташуйте у порядку зростання такі числа:
1)-4;3;-2; 1; 0;-1; 2;-3; 4;        2) -5,4; 4,3; -3,2; 2,1; -1,2; 2,3; -3,4.
4. Письмова робота.
№№1087, 1090, 1092.
Знайдіть невідомий член пропорції:
а) 3,5:
x=0,8:2,4; б) 6,8:2,5 = х:1,5.

V. Підсумок уроку
Запитання до класу
1.     Яке число більше:
·         додатне чи від'ємне;
·         додатне чи 0;
·         від'ємне чи 0;
·         а чи b, якщо а і b— від'ємні і |а| > |b|?
2.     Відомо, що а<0;b> 0; c>b. Назвіть числа в порядку їх розташування на координатній прямій зліва направо.

VI. Домашнє завдання
1.     Поставте замість * знак «>» або «<» так, щоб утворилася правильна
нерівність:
а) -3542 * -2763;          б) -65,43 * -65,39; в)-* -0,7;г)-1,16 * ;                 д) -* -;      е)-0,8*.
2.     Розташуйте числа 2,8; 0,5; 0; -1; -1,1; 0,1 та -1,6:
а) у порядку зростання; б) у порядку спадання.
3.     Обчисліть.
4.     Знайдіть невідомий член пропорції:3,1 = х:9,3.
















Тема. Порівняння раціональних чисел.
Мета: удосконалити вміння порівнювати раціональні числа;
           формувати вміння логічно мислити;
           виховувати самостійність, відповідальність.
Тип уроку: удосконалення і поглиблення знань.
Обладнання: картки з друкованою основою.
Очікувані результати. Учні повинні:
-         порівнювати раціональні числа за правилами;
-         порівнювати раціональні числа за допомогою координатної прямої;
-         застосовувати поняття модуля числа до порівняння чисел.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Перевіряю готовність учнів до виконання роботи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Виконання вправ із наступним поясненням.
1) -2 і 4;        1) -3 і 4;
2) -6 і 5;2) -3 і -1;
3) -7 і -1;3) 7 і -9;
4) -8 і 0;4) -10 і 0;
5) -9 і 2.5) -4 і -5.
Учні виконують взаємоперевірку. (5 балів)
ІІІ. Формування вмінь та навичок.
Робота за підручником А.Г. Мерзляк. Ст. 183.
1.     Прочитати нерівності. Дати назву вказаним числам.
а≤0, а≤0, а>0, a<0.
2.     Математичний диктант. №929.
Записати у вигляді нерівності твердження:
1)9 – додатне число;     1)-20 – відємне число;
2)m- відємне число;     2)-6 – недодатне число;
3)n – невідємне число.   3)с – додатне число.
Учні виконують взаємоперевірку.(2 бали)
3.     Позначте на координатній прямій числа -6,7 і 2,5, вибравши за одиничний відрізок 1 см. Які цілі числа розміщені між вказаними? Які числа називаються цілими?
.            . -6,7   .    .    .   .    .   .  . 0.   .   .  2,5  .
№930. (В-1, В-2)
Учні виконують взаємоперевірку.(1 бал)
4.     Прочитайте подвійну нерівність. Назвіть цілі числа, які задовольняють таку нерівність.
-4,6≤х<4,3.
№931. (В-1, В-2).
Учні виконують взаємоперевірку.(1 бал)
5.     Між якими сусідніми числами розміщені числа: 56,  5,6;   ;  -9,  -6.
Якщо в учнів виникають труднощі, то зображаємо на координатній прямій.
№934. (В-1, В-2)
Учні виконують взаємоперевірку.(1 бал)
6.     Порівняйте числа b і a
№940 (В-1, 1,10; В-2, 2, 9).
Учні виконують взаємоперевірку.(1 бал)
7.     Творче завдання. №948. Підготувати пояснення.
Фізична розминка. Робота в парах.
Вчитель називає два числа для кожного учня. Те число, що  менше - учень присідає.
ІV. Підсумок уроку.
  1. Розмістити в порядку зростання числа:
4; -7; 3; -6; 0; 2,1; -7,2;-6,8; 1,5.
     2. Розмістити в порядку спадання числа:
- 8; 4,5; -3; 2,2; -1,5; -3,1; 4,2; -7,5; 6.
     3. Яку цифру слід поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна нерівність:
-2,43*<-2,436.
Запитання
1. Як порівняти два числа за допомогою координатної прямої?
2. Як порівняти додатні і від'ємні числа?
3. Як порівняти від'ємні числа з 0?
4. Яке з двох від'ємних чисел більше?
Проводиться оцінювання учнів за набраними балами.
V.Домашнє завдання.
№№933, 936, 941, 946.

















Тема. Самостійна робота ( Координатна пряма, модуль числа, раціональні числа, порівняння раціональних чисел).

Мета: формувати в учнів самостійно застосовувати набуті навички при розвязуванні вправ, перевірити рівень засвоєння знань учнями;
            сприяти розвитку уваги учнів, формувати навички самоконтролю;
            виховувати самостійність, відповідальність, віру у власні сили.
Тип уроку.Контроль знань і вмінь.
Обладнання: картки з самостійною роботою.
Очікувані результати. Учні повинні:
-самостійно застосовувати набуті знання під час розвязування вправ,
- проявити самостійність, наполегливість у роботі.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Перевіряю готовність учнів до виконання роботи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевіряємо виконання кожної вправи.
ІІІ. Хвилинка хорошого настрою.
Жінка несла на продаж кошик яєць. Зустрічний перехожий з необережності так штовхнув її, що кошик упав на землю і всі яйця розбилися. Перехожий захотів заплатити жінці за розбиті яйця й спитав, скільки їх усього було. «Я не памятаю цього, - сказала жінка, - знаю тільки добре, що коли я перекладала яйця по 2, то залишилося одне яйце. Точно так само завжди залишалося по одному яйцю, коли я перекладала їх по 3, по 4, по 5 і по 6. Коли ж я перекладала їх по 7, то не залишилося жодного яйця». Скільки було яєць?
ІV. Самостійна робота.
Варіант 1.                                               Варіант 2.
 1)  (1бал) Які з даних чисел 4,2; -7;  -834; 1830; 0; -3,65; 679:Які з них є .
від’ємними;  додатними;
2)(1бал)  Де відносно початку координат (праворуч чи ліворуч) розташо-
вані точки:
B(-17), C(190),
3) (1бал) Запишіть число «мінус три» [«мінус п’ять»].
4) (1бал)  Знайти модулі чисел:
4,  -3,                                                              -6,7;     8
5) (1бал) Порівняти числа
-6,75 і -6,7 ;    -7 і 3                                    8,89 і -105;     -7,8 і -8,2
6) (1бал)  Розв’язати рівняння
|x|=2,7                                                    |x|=.
7) (1бал) Обчислити
| – 1,5|  +  | 0,98|;  | – 2,4|  · | 2,5 |; 
8) (1бал)  Знайти цілі числа, які є розв”язками нерівності :
| х | < 2;   | х | ≤ 3,8.
9)(4бали)  Розв’язати рівняння:
4 - 2| х | = 0,2;                                    2| х | - 1,6 = 2.

ІV. Домашнє завдання.
Н.А. Тарасенкова. №№1105, 1107, 1109.









Тема. Контрольна робота.
Мета: перевірити рівень засвоєння знань із теми «Додатні і від’ємні числа. модуль числа, порівняння раціональних чисел»;
сприяти розвитку уваги учнів; формувати навички самоконтролю;
виховувати самостійність, віру у власні сили.
Тип уроку. Контроль знань і вмінь.
Обладнання та наочність: картки із завданнями контрольної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Перевіряю готовність учнів до виконання контрольної роботи, їх психологічний стан.
ІІ. Виконання контрольної роботи.
І варіант
І рівень
1.(1 бал) Вказати пари протилежних чисел:
а) -8 і 8;   б) 3 і 1/3;    в) 5 і 0,5;  г) 17 і – 71.
2. (1 бал)Чому дорівнює значення виразу | 25 | + |- 25 |:
а) 0;  б) 50;  в) 25;  г) -25;  д) – 50.
3. (1 бал)Яке з чисел ціле:
а) 3,2;  б)  8,1;   в)- 121/11;   г) 15/14.
ІІ рівень
4.  (1,5 бали)На координатному промені позначити точки: А (4),  В ( -6), С(3) ,
Д( -0,5), Г( 6,5)
5.     (1,5 бали) Порівняти числа: а) -130 і 45;  б) – 5 –  і 4;   в) -2,25  і – 2,1.
ІІІ рівень
6.(1,5 бали) Знайти значення виразу: |a|-3|b|,  якщо а=-2,3;  b=-2,7.
7.(1,5 бали)Записати цілі числа, які розташовані на координатній прямій між числами -6,03 і 0,12.
ІV рівень
8.  (3 бали)Розв”язати рівняння: 5,6-|x|=2,7;       2   +|x|=1.
ІІ варіант
І рівень
1. (1 бал) Вказати пари протилежних чисел:
а) 2 і  1/2;   б) 0,2 і 2;    в) -5 і  5;  г) 23 і – 32.
2. (1 бал)Між якими числами знаходиться число – 0,5:
а) 0 і 0,2;  б) 0 і1;  в) -1 і 0;  г) -1 і -2.
3. (1 бал) Яке з чисел ціле:
а) -3,9;  б)  8,1;   в) 2.1;   г) 225/15.
ІІ рівень
4.     (1,5бали)На координатному промені позначити точки: А (2,5),  Р ( -3), С(-5), М (-4, 5),  Т( 1,5)
5.     (1,5бали) Порівняти числа: а) – 24  і 150;  б) – 3 –  і 2;   в) – 0,79 і – 0,8.
ІІІ рівень
     6.(1,5бали)Знайти значення виразу: -  .
7. (1,5бали)Знайти усі цілі значення у, якщо -2≤у≤2,1.
ІV рівень
(3 бали) Розв’язати рівняння: 8,2+|x|=2,7;       2  -|x|=.
ІІІ. Домашнє завдання.
Ст. 192, №1113. Н.А. Тарасенкова










Немає коментарів:

Дописати коментар