Translate

Фізика 7 клас

Фізика 7 клас
Тема: Густина речовини.
Мета: Ввести поняття фізичної величини “густина”; встановити взаємозв'язки між густиною, масою та об'ємом; показати практичне використання густини; узагальнити знання про властивості, зумовлені відмінністю в молекулярній будові твердих тіл, рідин і газів; встановити взаємозв'язки між густиною, масою та об'ємом; активізувати увагу учнів; розвивати вміння спостерігати, зіставляти і порівнювати результати експериментів; формувати вміння користуватися теоретичними та експериментальними методами для обґрунтування висновків та розв'язування задач.
 активізувати увагу учнів; розвивати вміння спостерігати, зіставляти і порівнювати результати експериментів;
 формувати вміння користуватися теоретичними та експериментальними методами для обґрунтування висновків та розв'язування задач.
Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу.
Прилади і матеріали: проектор, ареометр, роздатковий матеріал.
Очікувані результати:учні повинні:
-         Розв’язувати задачі на визначення густини речовин, маси та об’єму тіл, пояснювати фізичні явища на основі молекулярної теорії будови речовин і встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
План уроку
I.                  Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фізична розминка.
2. Фізичне доміно.
3. Гра «Що, де, коли?»
ІІІ. Самостійна робота.
ІV. Розв’язування задач.
V. Фізичний експеримент.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.



Хід уроку:
І.  Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати будову речовини і почати вивчення нового матеріалу я хочу з епіграфа:
Шлях до істини саме такий,
Як і від істини шлях.
Він анітрохи не довший,
Він тільки трохи складніший.
«Кола на піску», Фелікс Крівін
Сьогодні на уроці кожен пройде свій шлях до істини, і нехай він буде не тільки трохи важким, а й захопливим і пізнавальним. Ознайомимось із легендою про Архімеда.
У місті Сіракузи, що на Сіцілії, правив цар Гієрон. Захотілося цареві, щоб майстер виготовив золоту корону. Майстер корону виготовив, але цар засумнівався чи не обманув його майстер, чи дійсно вона із чистого золота. Покликав цар до себе Архімеда і дав йому завдання перевірити чи корона з чистого золота. Масу корони Архімед знайшов зваживши її терезами, а обєм – зануривши у воду.
А як він дізнався чи обманув царя майстер, ми дізнаємось в кінці уроку, розв’язавши багато практичних задач, зокрема « Як перевірити свіжість курячого яйця?»,  «Як визначити,  чи має тіло порожнини?» і т.д.
 ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.    Фізична розминка.
(якщо «так – учні плескають в долоні)
Фізичний калейдоскоп:  «Так чи ні»
Внаслідок нагрівання виробів з міді їх об’єм збільшується.
* Рідину  важко стиснути.
* Газ важко стиснути.
* У газах стиснення відбувається за рахунок зменшення відстані між молекулами.
Які з указаних властивостей належать твердим тілам: важко змінити форму; займають весь наданий обєм; легко змінюють форму; важко стиснути.
* Які з указаних властивостей належать газам: важко змінити форму, займають весь наданий обєм; не мають власної форми, легко стиснути.
2. Фізичне доміно.
Учням роздається доміно з якого вони повинні скласти формули. Відповіді перевіряються.

Позначається ρ(ро)Густина – це величина, що характеризує певну речовину і показує, яку масу має

  чи 1см  речовини.
Отже – густина речовини – це її щільність.
Існує прилад для вимірювання густини тіла
Ареометр – це прилад у вигляді скляного поплавка із шкалою і вантажем ( внизу), призначення якого виміряти густину рідин та сипучих тіл
Види ареометрів:
лактометри — для визначення жирності молока,
 спиртометри — для визначення вмісту винного спирту у воді,
цукрометри — для визначення густини цукрових розчинів.
2.    Гра «Що, де, коли?» Робота в групах. Учні оцінюють товаришів.
Запитання:
-         Що називають тепловим рухом молекул?
-         Дайте визначення дифузії.
-         Від чого залежить швидкість дифузії?
-         Назвіть речовину, яку часто можна спостерігати в трьох різних агрегатних станах.
-         Чи відрізняються одна від одної молекули водяної пари і льоду?
-         Чому гази займають весь наданий обєм?
-         Чому гази легко стискуються?
-         Чи зберігають рідини форму і обєм?
-         Які одиниці вимірювання об’єму?
-         Які одиниці маси ви знаєте?
-         Як можна виміряти масу тіла?
-         В якому розсолі – гарячому чи холодному – швидше просоляться огірки?
-         Зберігають і форму і обєм. Про який агрегатний стан іде мова?
-         Якщо маса корони (золотої) 2 кг 250 г, а її об'єм 0,00015 м3, то чи відтяли голову ювелірові?
-         Якщо від кавуна відкусити шматочок, то чи зміниться його густина?
-         ІІІ. Самостійна робота.
-         Самостійна робота «Маса. Агрегатні стани речовини»
-          
-         Варіант № 1
-         1.                        (1 бал) Внаслідок нагрівання виробів з міді їх об'єм...:
а) збільшується; б) зменшується;
-         в) не змінюється; г) може збільшитися або зменшитися.
-         2.      (1 бал) Зміна об'єму твердого тіла під час зміни температури відбувається тому, що...:
-     а)        змінюються розміри молекул;
-     б)        змінюються самі молекули;
-     в)        змінюються відстані між молекулами;
-         ' г) змінюються розміри молекул і відстані між Цими.
-         3.      (2 бали) Молекули розташовані на великих відстанях одна від одної (порівняно з розмірами молекул), слабо взаємодіють між со­бою, рухаються хаотично. Яке це тіло?
-         а) Газ;                 б) рідина;
-         в) тверде тіло;    г) такого тіла немає.
-         4.      (2 бали) В яких станах може перебувати ртуть: твердому, рідкому
чи газоподібному?
-     а)        Тільки в рідкому;
-     б)        у рідкому та твердому;
-     в)        у рідкому та газоподібному;
-     г)        у усіх трьох агрегатних станах.
-         5.      (З бали) Які з указаних властивостей належать твердим тілам?
-    а)        Важко змінити форму;
-    б)        займають весь наданий об'єм;
-    в)        легко змінюють форму;
-    г)        важко стиснути.
-         6. (З бали) Лід розплавили та перетворили на воду. Цю воду нагріли до кипіння та перетворили на пару. Чи змінилися молекули речо­вини внаслідок цих перетворень? Що змінилося в характері руху та взаємодії молекул?
-         Варіант № 2
-         1.                         {1 бал) Внаслідок нагрівання виробів з алюмінію їхній об'єм...:
а) збільшується; б) зменшується;
-         в) не змінюється; г) може збільшитися або зменшитися.
-         2.      (1 бал) Зміна об'єму рідини під час зміни температури відбуваєть­
ся тому, що ...:
-      а)       змінюються розміри молекул і відстані між ними;
-      б)       змінюються відстані між молекулами;
-      в)       змінюються розміри молекул;
-      г)        змінюються самі молекули.
-         3.      (2 бали) Молекули щільно упаковані, сильно притягуються одна
до одної, і кожна молекула коливається навколо певного поло­ження. Яке це тіло?
-         а) Газ;                 б) рідина;
-         в) тверде тіло;     г) такого тіла немає.
-         4.      (2 бали) В яких станах може перебувати кисень: твердому, рідко­му чи газоподібному?
-      а)        Тільки в газоподібному;
-      б)       у газоподібному та рідкому;
-      в)        у газоподібному та твердому;
-      г)        в усіх трьох агрегатних станах.
-         5.      (З бали) Які з указаних властивостей належать газам?
-     а)        Важко змінити форму;
-     б)        займають весь наданий об'єм;
-     в)        не мають власної форми;
-     г)        важко стиснути.
-         6.      (З бали) Порівняйте рідкий і газоподібний стани речовини.
Що між ними спільного та в чому різниця між цими станами?
-         Правильні відповіді
1
2
3
4
5

6
варіант 1
в
в
б
г
а, г


варіант 2
б
в
в
г
б, в      |


ІV. Розв’язування задач.
*       1. Металевий виріб вкрили шаром срібла завтовшки 25 мкм. Яка площа поверхні ложки, якщо витрачено 1,05г срібла?
*       2. Скільки соснових дощок можна завантажити на автомобільний причіп, якщо їх маса не може перевищувати 900кг? Розміри однієї дошки 300х20х80
*       3. Маса каністри ємністю 10 л, яку заповнено бензином, дорівнює 8,2 кг. Яка маса пустої каністри?

V. Фізичний експеримент.
  Свіжість курячих яєць можна перевірити по їх густині. При довгому збереженні частина рідини випаровується через пори в яєчній  скорлупі і замінюється повітрям. При тому ж об’ємі його густина зменшується і воно стає легшим. Свіже яйце тоне у воді, а не свіже вспливає.

VІ. Підсумок уроку.
Оцінюю учнів. Учні оцінюють товаришів.
VІІ. Домашнє завдання. Параграф 9-16. Ст. 109 №13,14.

































Немає коментарів:

Дописати коментар