Урок математики у 6-му класі
(математика 6 клас)
Тема.
Розв'язування задач за допомогою рівнянь.
Слайд 1
Мета: виробити вміння розв'язувати
задачі за допомогою рівнянь на відпрацювати навички розв'язування лінійних
рівнянь з однією змінною; вдосконалювати обчислювальні навички учнів;
розвивати творчі здібності, кмітливість учнів;
виховувати інтерес до вивчення
математики, формувати навички ініціативи, доброзичливого ставлення до
однокласників.
Тип
уроку: застосування
вмінь і навичок.
Обладнання: проектор, дидактичний матеріал.
Очікувані результати: учні повинні: слайд 2
-
знати алгоритм розв’язування задач за допомогою
рівнянь;
-
вміти вибирати невідоме і записувати його суть;
-
розв’язувати складені рівняння до
задачі і вміти аналізувати відповідь;
-
вміти працювати в групах, парах.
Хід уроку
I.
Організаційний момент. Слайд 3
Тема
сьогоднішнього уроку « Розв'язування
задач за допомогою рівнянь». Зокрема, ми розглянемо задачі геометричного
характеру і задачі на рух. А девіз нашого уроку буде такий: Міркуємо –
швидко! Відповідаємо – точно! Лічимо – правильно! Пишемо – гарно!
Проте вперед ми не будемо іти поки не закінчимо всі
справи. Отже, перевірка домашнього завдання.
II.
Перевірка домашнього завдання
1.
Самоперевірка домашніх завдань шляхом
звірки з відтвореними у
класі зразками (спроектованими на екран з допомогою кодоскопа зразками оформлення домашніх завдань ).
класі зразками (спроектованими на екран з допомогою кодоскопа зразками оформлення домашніх завдань ).
2.
Фізкульт хвилинка (5хв)
слайд 4
На відповіді А) і
Б) вказується певна вправа.
а)Нехай перше число х, а друге на 5,7 менше
А) х+5,7;
Б)х∙5,7.
б)Нехай перше число х, а друге в 7 разів менше.
А)х:7;
Б)х-7.
в)Швидкість першого
автомобіля 60 км/год, а другого становить 2/3 першого.
А)40 км/год; Б)90
км/год.
г)Швидкість потяга х км/год, а час руху 6 год. Тоді шлях
А)х:6; Б)х∙6.
д)Сторона квадрата х см. Тоді периметр
А)2∙х; Б)4∙х.
За допомогою рук показати зображення: гострий кут, тупий
кут, розгорнутий кут, прямий кут.
III.
Відпрацювання знань та вмінь
Усна лічба слайд 5
-10+1,8;
-1,4-2,2; -3,6∙4; -3-0,2;
-6,8:2; -
∙ 6; -
∙
.
Логічні вправи слайд 6
1.
Літак пролітає відстань від міста А до міста В
за 1 год. 20 хв. Однак зворотній переліт він робить за 80 хв. Як це пояснити?
2.
Селянинові потрібно перевезти через річку вовка,
козу й капустину. Але човен такий, що в ньому може поміститися селянин, а з ним
або тільки вовк, або тільки коза, або тільки капустина. Але якщо залишити вовка
з козою. То вовк з’їсть козу, а якщо залишити козу з капустиною, то коза з’їсть
капустину. Як перевіз свій вантаж селянин?
Пояснення вчителя слайд 7
Повторення формул
. Аналіз фізичних понять, позначених буквами S, v,
t.
Алгоритм розв’язання задач. Слайд 8
1)Позначити одне із невідомих
(найменше серед інших)буквою.
2)Виразити
через цю букву інші невідомі величини( з умови задачі).
3)
Скласти вираз, що містить букву, яка
відповідає величині, значення якої відоме за умовою задачі; скласти
рівняння.
4)Розв’язати рівняння та пояснити зміст знайдених у
рівнянні чисел
IV.
Розв’язування задач на рух.
·
Наступний етап уроку ми проведемо у формі конференції, на якій дізнаємося
про швидкості руху транспорту і можливо хтось із вас в майбутньому захоче стати
винахідником. А щоб країна досягла успіху
повинен бути кожен з нас успішним і вчитися цьому треба вже сьогодні, щоб
приносити користь Україні.
Використовуючи схему вчитель і учні разом складають
алгоритм розв’язування задачі. Слайд 9
1.
№1447. Два
автомобілі виїхали одночасно назустріч один одному з двох пунктів, відстань між
якими дорівнює 325 км і зустрілися через 2,5 год. Знайдіть швидкість кожного
автомобіля, якщо швидкість одного з них на 10 км/год більша, ніж швидкість
іншого.
Зразок
запису
Нехай х км/год –
швидкість першого автомобіля. Тоді (х+10) км/год – швидкість другого
автомобіля. Відстань, пройдена першим
автомобілем 2,5х км, а другим – 2,5(х+10) км.
2,5х+2,5(х+10)= 325;
5х=300;
х=300:5;
х=60.
Відповідь. 60
км/год – швидкість першого автомобіля, 70 км/год – швидкість другого
автомобіля.
(Напівсамостійна робота)
Учням пропонується
для розв’язання 3 задачі із наступним записом на дошці. Вчитель здійснює коментарі.
Учні поділені на три групи. Кожній групі пропонується розв’язати задачу про рух певного виду транспорту. Учні працюють і делегують учня до дошки.
Вчитель доповнює, випрявляє помилки і розповідає цікаву інформацію про той чи
інший вид транспорту. На табло висвітлюються схеми до кожної із трьох задач.
Слайд 10
1.
Катер пройшов відстань між пристанями за течією річки за 4
год, а проти течії – за 6 год. Знайдіть власну швидкість катера, якщо швидкість
течії 1,5 км/год.
Зразок
запису
Нехай власна
швидкість катера х км/год. Коли катер рухався за течією річки, то його
швидкість була (х+1,5) км/год і за 4 год він пройшов шлях 4(х-1,5) км. Якщо ж
катер рухався проти течії річки, то тоді його швидкість була (х–1,5) км/год, і
за 6 год він проплив 6(х–1,5) км. За умовою задачі катер пройшов за течією і
проти течії однаковий шлях, тому
4(х+1,5)=6(х–1,5).
Розв'яжемо
це рівняння:
4(х+1,5)=6(х–1,5), 4х+6=6х–9,4х=-9–6,
-2х=15, х =7,5.
Отже, власна
швидкість катера 7,5 км/год.
Відповідь. 7,5 км/год.
2.
Бомбардувальник за
4 год пролетів таку відстань, як винищувач за 3 год. Знайдіть швидкість
винищувача, якщо відомо, що швидкість бомбардувальника на 400 км/год менша, ніж
швидкість винищувача.
Слайд 11
х км/год – швидкість винищувача; (х-400)
км/год – швидкість бомбардувальника; 3х км – відстань, яку пролетів
винищувач; 4(х-400) км – відстань, яку
пролетів бомбардувальник.
3х=4(х-400) ;
х=1600.
Відповідь. 1600 км/год -
швидкість винищувача; 1200 км/год – швидкість бомбардувальника.
Хай
ми ніколи з вами не побачимо в небі дані літаки.
Слайд 12
3. №1449.Автомобілі
виїхали одночасно із пункту А в протилежних напрямках. Перший автомобіль їхав
зі швидкістю на 10 км/год більшою. ніж другий. Знайдіть швидкість кожного
автомобіля, якщо через 2 год відстань між ними становила 300 км. На якій
відстані один від одного будуть знаходитися автомобілі через 4,5 год після
виїзду?
х км/год – швидкість другого автомобіля; (х+10) км/год – швидкість першого автомобіля; 2х км – відстань, пройдена другим автомобілем, 2(х+10) км – відстань, пройдена першим автомобілем.
х км/год – швидкість другого автомобіля; (х+10) км/год – швидкість першого автомобіля; 2х км – відстань, пройдена другим автомобілем, 2(х+10) км – відстань, пройдена першим автомобілем.
2х+2(х+10) =300;
4х=280;
х=70.
Відповідь. 70 х км/год – швидкість другого автомобіля; 80 км/год
– швидкість першого автомобіля.
Робота на випередження слайд 13
Учні працюють і делегують учня до дошки. Вчитель доповнює, випрявляє
помилки. На табло висвітлюються схеми до кожної із задач.
1.
Промінь ділить прямий кут на два кути. Знайдіть ці кути, якщо один з
них на 12° менший від другого.
них на 12° менший від другого.
2.
Довжина прямокутника в 4 рази більша за його ширину, а периметр
дорівнює60 м .
Знайдіть площу прямокутника.
дорівнює
1. х+х-12=90, х=66,
66-12-54. 2. 2(х+4х)=60, х=6, 4∙6=24.
V. Підсумки уроку слайд 14
Учень склав рівняння до задачі,
що починалась словами: «Довжина прямокутника на 34 см більша за ширину...».
Рівняння має такий вигляд:
2(х+х+34)= 180.
Сформулюйте умову задачі повністю та розв'яжіть її.
V.
Домашнє завдання
Ст. 251. №1448, 1454.
1.
№1448. Відстань між пунктами А і В дорівнює 290 км. Одночасно назустріч
один одному з цих пунктів виїхали два автомобілі й зустрілися через 2 год.
Знайдіть швидкість кожного автомобіля, якщо швидкість одного з них на 10 км/год
менша, ніж швидкість іншого.
2.
№1454. Велосипедист за 2 год проїжджає ту саму відстань, що турист
проходить за 6 год. Знайдіть швидкість велосипедиста і швидкість туриста, якщо
відомо, що швидкість велосипедиста на 8 км/год більша, ніж швидкість туриста.
3.
Довжина прямокутника в 4 рази більша за його ширину, а периметр
дорівнює60 м .
Знайдіть площу прямокутника.
дорівнює
Слайд
15
Немає коментарів:
Дописати коментар